Plastové přepravní kontejnery nachází uplatnění i v zemědělství

Skládací plastové přepravní boxy se staly oblíbeným artiklem, který je populární v mnoha oborech lidské činnosti a mimo jiné i v zemědělství. Je to celkem logické, neboť jsou to právě zemědělské výpěstky, které se musí dopravovat mnohdy na velmi dlouhé vzdálenosti po souši, po moři i leteckou přepravou, urazí tisíce kilometrů a v této době nesmí být poškozeny, jinak by veškerá práce s pěstováním i sklizní byla marná.

úroda mrkve

Dříve se ke skladování a transportu ovoce, zeleniny, obilovin, luštěnin, ořechů a dalších plodin využívaly zejména dřevěné bedny, a to mělo několik úskalí. Za prvé bedny byly neskladné, rozhodně nebyly skládací, a jakmile je bylo zapotřebí někam ukládat prázdné, zabíraly ve skladech mnoho místa. To se u skládacích plastových přepravek nestane.

Za druhé se dřevo velmi rádo kontaminuje různými rostlinnými šťávami a navíc bývají dřevěné přepravky zhotoveny pouze z řezaného, neopracovaného, tedy nehoblovaného dříví, takže jejich povrch je hrubý a snadno se na něm zachytí jak tekutiny, tak i další hrubší nečistoty. Povrch dřevěných přepravek tak trochu připomíná smirkový papír. Plastové kontejnery jsou naopak velmi hladké, na jejich povrchu se nečistotám příliš nedaří a navíc je velmi snadné kontejnery čistit a desinfikovat.

úroda pomerančů

Dalším úskalím dřevěných beden je problém s uskladněním při transportu. Pokud jich na sebe naskládáte více, mohou ztratit stabilitu a náklade se může snadno převrhnout či zřítit. Nosnost dřeva je také omezená, což omezuje i množství kontejnerů či beden v transportním prostoru. U plastových kontejnerů je tento problém vyřešen elegantně – jsou perfektně stohovatelné, zapadají do sebe jako skládačka a materiál je velmi kompaktní, takže nehrozí jeho poškození a tím pádem i poškození vnitřního obsahu. Takto lze na velké vzdálenosti bezpečně přepravit prakticky jakýkoli druh zemědělských plodin.