Která želva je ta pravá

Mít doma želvu, dneska není nic moc zvláštního, i když se vlastně jedná o zvíře tak trochu exotické a neobvyklé. To nejen kvůli vzhledu a nepřehlédnutelnému krunýři. Želvy jsou nádherné a umí být i společenské. Ovšem podle toho jaký druh si domů pořídíme. Želva suchozemská je totiž úplně jiná než želva vodní a každý kdo o želvě uvažuje, by měl vědět jaký je v nich rozdíl a co každá z nich vyžaduje a potřebuje, aby se správně a zdravě vyvíjeli.
hlava želvy

Želva suchozemská se bude více přátelit

Želvy suchozemské jsou nejlepší volbou do domácnosti s malými dětmi i pro ty, kteří chtějí se svým domácím mazlíčkem mít bližší a vroucnější vztah. Jsou býložravé, takže snědí všechno zelené, saláty, zeleninu, pampeliškové listy, ale také ovoce. Nekoušou, a když si jich pravidelně všímáte, a snažíte se o kontakt, dají se ochočit a určitě se s nimi pěkně pobavíte.
pampeliškové listy
Přes léto mohou být suchozemské želvy klidně s vámi na zahradě, jen pozor aby neutekli, oni totiž nejsou vůbec tak pomalé, jak se o nich říká. V zimě ale musí být vždy v teple domova, ve svém teráriu. Suchozemským želvám nemusíte hned pořizovat velké drahé terárko, pokud ji budete chovat v bytě celoročně, stačí i větší plastový box nebo akvárko, ale je důležité, aby ve svém obydlí měli vždy čistou vodu, potravu, sépiovou kost za obroušení drápků a také lampičku pro nahřívání. Jinak na péči nejsou nijak zvlášť náročné, a když budou mít, přesně to co potřebují, můžete se těšit na spoustu prožitých společných let.
vodní želvička

Pozor na želvu vodní, kouše

Želva vodní je úplný protiklad své suchozemské sestry. Na rozdíl od ní, je to masožravec, ochočit se moc také nedá, je nevyzpytatelná a také občas kouše. Je to dravec takže opravdu na mazlení ji moc neužije. Na druhou stranu jsou to opravdu moc krásní a zajímavý tvorové a i jejich pozorování je vlastně zábava. Na péči jsou trošku náročnější, jejich akvárium musí být dostatečně velké, želvy rostou totiž vlastně pořád a nikdy by jim nemělo být těsno. Potřebují vodu, aby mohli plavat, ale také souš, takže spoustu kamenů, na které si mohou vylézt a vyhřívat se, jak jinak než pod lampou, takže ta je také velmi důležitá. Jako masožravci se živí drobnými rybičkami, žížalami, sušenými i živými červy a podobně. Želvy vodní nikdy nechovejte s jinými druhy zvířat, ve stejném akváriu, měli by z nich jen svou potravu.