Čerpání dotací z EU

Z rozpočtu Evropské unie se České republice v prvním pololetí podařilo čerpat více peněz, než do něj odevzdala. Částka odvedená dosáhla 22,8 miliardy korun, ale z unijního rozpočtu se podařilo získat 39,5 miliard což je o 16,7 miliard korun víc. Celková částka, která byla loni čerpána, dosahovala 79,6 miliardy korun.  Podle informací ministerstva financí se Česko stejně jako v minulosti stalo čistým příjemcem peněz z Evropské unie.
 vzrůstající měna
Přesto je Česko v čerpání pozadu
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda upozorňuje, že i přes nemalý obsah peněz který se podařilo čerpat, se jedná pouze o 1,5 procenta z částky přidělené na období 2014 až 2020. Například Polsko dosahuje 4,1 procenta, Slováci čerpali 3,5 procenta a Maďarsko dosáhlo na 4,2 procent. Pro celkový obnos přidělený financí na programové období je Česko na tom ještě hůř. Momentálně se pohybujeme okolo 4,4 procent. Maďaři už alokovali více než 50 procent, Poláci téměř 22 procent a Slovensku se podařilo dosáhnout na 19,8 procenta.
Příspěvky se čerpali v prvním pololetí, na politiku soudržnosti České republiky 13,9 miliardy korun. Společná zemědělská politika si připsala 25,6 miliardy a z toho byly přímé platby 21,5 miliardy Kč.
Sečteno a podtrženo
Po vstupu České republiky v květnu 2004 se do konce letošního června na účet EU převedlo 496 miliard korun a čerpat se podařilo 1 152 miliard korun. V celku se České republice podařilo z fondu Evropské unie vybrat o 656 miliard korun víc, než do něj odvedla. 
Z údajů Evropské komise z roku 2015 jsou v plusu všechny zemně, které tak jako Česká republika vstoupily do EU v roce 2004. Oproti tomu u původních zemí jakými jsou Itálie, Francie a Německo je obsah odvodů vyšší než příjmy.
vlajka eu
Například v roce 2015 byl nejvyšší příspěvek do unijního rozpočtu od Německa, které odvedlo v přepočtu o 364 miliard korun (14 miliard Eur) víc, než z fondu čerpalo. A pro úplnost bylo největším příjemce Polsko, které dokázalo z rozpočtu získat o 9,5 miliardy Eur víc, než do něj odvedlo.