Finanční rezerva by měla být přirozená

Bohužel je pravdou, že ušetřit nějakou korunku navíc, pokud se jedná o rodinu s dětmi, která bude ještě navíc zatížená hypotékou nebo nějakým jiným úvěrem, je víc, než složité. Přesto se dá šetřit, třeba jen málo, ale z každé maličkosti má pak člověk v podstatě radost, že to zvládl. Chce to ale nějaký řád a disciplínu. Neutrácet za zbytečnosti a peníze si z výplaty správně rozvrhnout. Je to sice boj, ale když vydržíme, tak jsme vyhráli celou bitvu a bude se nám snáze usínat. Nikdo nikdy neví, kdy se může cokoliv přihodit, rozbít nebo zařídit, pak taková rezerva je hotový poklad, který rodinu nezatíží, ale naopak přirozeně pomůže. To má další výhodu, že se snadno vyhneme úvěrům a půjčkám, které by nás mohly dovést do velkých problémů.
domluvený obchod

Začít můžeme hned

Možná si někdo pomyslí, že se to snadněji říká, než dělá. A bude to pravda, ale začít se dá malými, ale jistými krůčky. Zkusíme si napřed zkontrolovat svoji domácnost, ušetřit totiž můžeme v podstatě neviditelným způsobem, když zkontrolujeme, jak hospodaříme.
1.       Světlo – na svícení se prodělává hodně peněz, možná je dobré se podívat na zdroje světla, které používáme. To nejlevnější nemusí být pro náš rozpočet to nejlepší. Například když si pořídíme LED žárovky, tak rozhodně ušetříme. Sice zpočátku to bude vyšší investice, ale pak roky nebudeme muset měnit žárovky a navíc odběr elektrického proudu bude minimální. Na druhou stranu nikdo neříká, že je musíme měnit hned najednou, když každý měsíc vyměníte jednu, i to se bude počítat.
vyčerpaná dívka
2.       Teplo – samozřejmě pokud chceme pohodlí, tak si musíme pořádně připlatit, hlavně se jedná o plyn, elektřinu, ale ani centrální zásobování teplem není nejlevnější. Bohužel tady se mu nevyhneme při městském pronájmu bytu. Ale ani to není ztraceno, pokud si necháme nainstalovat měřidla na topení. Pokud budeme bydlet v domě, tak ani levnější zdroje tepla nejsou nejlevnější. Kotel, údržba, kominík, dřevo, uhlí, když se všechno sečte a k tomu přidá ještě práce, prach a skladování paliva, tak se zase moc lišit nebudeme, ale na druhou stranu bude rozdíl v teple, které budeme pociťovat. Nejlevnější úsporou jsou tepelná čerpadla, kdy se nastaví pokojový termostat na požadovanou teplotu. Je zde nízká energetická náročnost a skutečně se dá ušetřit. Na tento druh topení se dá získat i dotace.
Tyto základní prvky mohou hodně pomoci ušetřit rodinný rozpočet.

CategoriesNezařazené