Den v životě podnikatele

Ne všechny podnikatelské dny jsou stejné, každý má jiný pohled na to, jak svůj den využije. Ne každý vstává v šest ráno, chodí na jógu a pak hodinu přemýšlí o dalších byznysových krocích, pečlivě si je zapisuje do deníku a v 8:00 už je připravený v kanceláři. Někteří podnikatelé mají děti a ráno jim připravují snídani a balí svačinu do školy. Jiní se probudí s notebookem na břiše po dlouhém nočním odpovídání na e-maily. Jedno mají všichni úspěšní podnikatelé stejné, jsou si dobře vědomi, co je motivuje a čeho chtějí dosáhnout.
notebook a sešit s perem
Každý den by měl být strukturovaný tak, aby maximalizoval všech 24 hodin. Hláška „byl to dlouhý den“ je poměrně běžná, ale rozhodující je, kolik jsme toho za ten den stihli udělat. Podnikatel by měl být schopný věnovat se více činnostem. Ráno podnikatelé obvykle odpovídají na e-maily z předchozího dne a noci, následuje příprava různých pokladů a analýz a potom může dojít i na schůzku s klientem, aby den završili pár telefonáty a rozjednáním kontraktů, případně pohovory s novými zaměstnanci.
žárovka a tabule
Například Jeff Bezos začíná svůj den nejkritičtějšími schůzkami, když má ještě dostatek energie a je schopný udržet pozornost. Takže na konci dne, když už energie není nazbyt, nemusí činit důležitá rozhodnutí. Pokud svůj den zahájíte nejnáročnějším nebo nejhorším úkolem, budete mít dostatek motivace a energie, abyste úkol zvládli a zbytek dne už bude snadný. Říká se, že intelektuální práci je nejlepší věnovat se ráno a kreativní zase, když se začne projevovat únava.
Žádný podnikatel ale nezapomíná ani na svoji rodinu a přátele. Najít si volný čas je důležité, aby člověk nevyhořel hned po půl roku tvrdé práce. Většina začátečníků dělá chybu, když tráví většinu času v práci nebo se věnuje jen sobě. Nejúspěšnější podnikatelé si dokáží vyčlenit ve svém denním rozvrhu čas na svoji rodinu, přátele i sebe. Dobré je udělat si čas i na čtení a vzdělávání se, protože tyto aktivity nás posouvají dále. Mark Zuckeberg začíná svůj den natáhnutím se po mobilu a čtením e-mailů a končí ho ukládáním svých dětí ke spánku. Richard Branson zase vstává v pět ráno, aby stihl vyřídit nejdůležitější e-maily a potom ho už nic nerušilo od společné snídaně s rodinou.
Pracovní doba 50 až 90 hodin týdně (Elon Musk dokonce 110) si vyžaduje neuvěřitelnou dávku motivace, která vás neustále tlačí kupředu a dovoluje vám věnovat se své práci naplno. Elon Musk zakončuje svůj den čtením e-mailů v jednu v noci po celém dni plném schůzek, telefonních hovorů a obchůzkách továren Tesly nebo SpaceX. Když špičkový podnikatelé tráví téměř celý den od úsvitu po západ slunce prací, není divu, že Steve Jobs jednou prohlásil: „Jsem přesvědčen, že jediná věc, která mě udržovala v chodu, bylo to, že jsem miloval to, co jsem dělal.“
Vždy musí existovat nějaký důvod, proč jsou podnikatelé tak motivovaní vydržet maximální pracovní nasazení každý den v životě, nezvolnit a ještě si udělat čas na sociální život a své nejbližší.