Proč jsou i dnes oblíbené patrové postele pro dospělé i pro děti

Děti milují zábavu a dobrodružství, život považují za nepřetržitou hru a neberou jej tak vážně, jako my, dospělí. Dokážou si vyhrát i s obyčejnými věcmi, možná se vám někdy přihodilo, že drahá hračka stála v koutě a vaše ratolesti uspokojil domeček sestavený z obyčejných krabiček od zápalek. K tvořivé zábavě potřebují jen málo místa, svůj pokojík považují za své vlastní království a mají rády různá tajuplná zákoutí, kde se mohou schovávat, odkud mají přehled, a kde se jim dobře fantazíruje.

patrová postel

Ráj her pro děti

Někteří z vás, těch dříve narozených, si ještě možná vybaví okamžiky, kdy jsme usínali na dětských táborech nebo na lyžařských kurzech v pokojích vybavených palandami. Horní lůžko bylo většinou zabráno jako první a pokud některá spodní lůžka nebyla obsazena, sloužila jako prostor pro hraní.
S podobnou koncepcí přichází i řada kutilů, kteří zhotovují svým dětem palandy, jež mají mnohem větší úspěch než obyčejné nízké postýlky. A tak i dnes, v době mnoha technických vymožeností a moderních trendů bydlení nachází patrové postele pro dospělé i pro děti uplatnění v mnoha domácnostech.

palanda

Pro dospělé úspora místa

Současný trend nahrává bytovým řešením s úsporou místa a zajímavým konceptům s úložným prostorem. Ty lze řešit i patrovými lůžky s využitelnou spodní částí buď jako pracoviště s psacím stolem, nebo s prostornými komodami či boxy, což se zvláště uplatní v malých bytech, kde není místa nazbyt.
Nejčastěji se jedná o stabilní nosnou konstrukci z masivního dřeva, která dobře odolává rázovému namáhání, pro tyto účely se proto nehodí lisované desky z dřevěných pilin potažené laminem, které nemají potřebnou pevnost. Žádný díl by neměl mít ostré hrany, horní část musí být zabezpečena zábranou proti pádu a neměly by na ni ulehat děti mladší šesti let. Pozornost zaměřte i na řešení přístupových schůdků, které mohou být buď rovné, nebo zešikmené jakožto pohodlnější varianta.