Finanční situace mnohdy nejsou příznivé pro nikoho

Nejlepší životní zkušenosti jsou ty, které sami prožijeme. Poté můžeme snadno poradit nebo dokonce naučit naše děti, jak věci dělat lépe, než jsme je dělali my. Nejčastější problémy, které se v rodině vyskytují, se týkají finanční oblasti. Když je člověk mladý, tak udělá skutečně mnoho chyb, a nebudeme si nalhávat, na některé z nich není moc pyšný. Pokud nejde zrovna o život, tak každá situace jde řešit, jen snad ještě vědět na koho se obrátit. Pokud bychom zrovna zůstali u financí, tak různé finanční pasti dokážou dovést člověk snad k samotnému šílenství. Když nerozezná nebezpečná lákadla a dostává se pomalu do dluhů, tak to není rozhodně příjemné. Jenomže takové věci se většinou začnou řešit, až když se objeví problém.

spoření

Naučme děti správně hospodařit

V podstatě neznají hodnotu peněz, stejně jako jsme jí neznali my. To bylo právě velmi nebezpečné a zahnalo nás to až do krajního řešení. Neustále si půjčovat, až jsme se dostali do registru dlužníků. Zápis dal jasnou stopku pro další možnosti, a kdyby neexistoval produkt https://www.hypotekybezregistru.cz/, nebyla by pro nás cesta ven. Naše děti tak daleko naštěstí nejsou, ale i tak je můžeme nechat zažít co nejvíce podobných situací. Ona to bude těžká lekce pro dospělé, natož pro ně, ale rozhodně přinese našim dětem jen to nejlepší do života.

kasička

Jak začít? Jednoduše, postačí pár kasiček

  1. Kasiček potřebují víc, aby se samy rozhodly co s obnosem, který získaly, udělají. Je třeba jim vysvětlit, že něco mohou mít na okamžitou útratu, něco je třeba schovat pro věc, kterou moc chtějí, ale nemají na ní a další je dobré si nechat rezervu, když bude mít někdo svátek nebo narozeniny, případně budou chtít jít do kina nebo na jinou akci či zábavu.
  2. Dluhy u nich nejsou časté, ale můžeme vyzkoušet, jak se zachovají, když něco budou potřebovat a nebudou mít dostatečný finanční obnos. Můžeme si s nimi zahrát na banku a sepsat řádnou smlouvu o půjčce a také vrácení. Výhodou je, že většinou si nechtějí půjčit, ale volí jiné možnosti. Ale jen tímto způsobem pochopí co vlastně půjčka je a jak to bude fungovat, když nebudou splácet, jak je dohodnuto.
  3. U mnohých bankovních institutů lze pořídit dětské konto i s platební kartou. Určitě není špatné je nechat klidně i tak hospodařit, poté pochopí, jak placení kartou může být i nebezpečné, protože se peníze rychleji utratí.