Jak si užít cestování

Jiný kraj, jiný mrav. Tak se to říká a přiznejme si, že je to tu více a tu méně pravda. Protože lidé jsou sice všude, ale mentalita se nejednou i diametrálně liší, předpisy a zákony jsou „každý pes jiná ves“ a je tudíž nasnadě, že člověk se při přechodu do jiného prostředí vystavuje riziku, že se dopustí nějakého prohřešku proti bontonu, ne-li přímo porušení zákona. A i když ne, může se dostat do docela jiných problémů, jež na něj číhají a jež doma sice zná a předpokládá, ale v cizích krajích často ne.
letadlo nad městem

A nejeden takový problém dokáže třeba i zcela zkazit celý pobyt. A proto je třeba klást cestovatelům na srdce, aby dbali alespoň o to elementární, co může problémům zabránit nebo aspoň snížit jejich hrozbu na minimum.

Existuje tak deset základních rad pro cestování.
dodávka v poušti

A kterých to je?

a) Člověk by se měl kvalitně pojistit pro cesty. Aby měl jistotu, že mu budou uhrazeny zdravotní výlohy, jež bývají nejednou nad finanční možnosti běžného člověka, ale aby mu třeba bylo nahrazeno i ztracené nebo ukradené zavazadlo a podobně.

b) Nezbytnosti jako pas, letenky, jízdenky, itinerář a podobně by měl mít člověk v obálce, aby snadno zjistil, zda má vše podstatné s sebou.

c) Peníze by měly být rozděleny na několik různých míst, aby je jeden nepozbyl všechny naráz a vždy mu aspoň nějaké zbyly. Část by měl mít u sebe, část v zavazadle.

d) Člověk by si měl vzít s sebou všechny potřebné léky v dostatečném množství, a neměl by zapomenout ani na prostředky proti nevolnosti, pokud touto trpí.

e) Pokud nevolností netrpí, měl by mít přiměřeně jídla a pití na cestu, aby se měl čím osvěžit.

f) Samozřejmostí by mělo být dostatečné a vhodné oblečení a pohodlná obuv.

g) Zavazadla by měla nést jmenovku, aby byla naděje na vrácení v případě, že je nalezne poctivý nálezce. Protože i takoví lidé na Zemi bývají.

h) Pro delší cestu rozhodně neuškodí ani něco na ukrácení dlouhé chvíle, kniha, časopis, hra a podobně.

i) Neuškodí ani nabitá powerbanka, protože je spousta věcí, jež nejednou člověk cestou s telefonem dělá a rezerva neuškodí.

j) A hlavně je třeba mít klid v duši a dobrou náladu. Protože jinak je takové cestování pod psa a zároveň pro kočku. Kdežto s dobrou náladou jde všechno líp, jak už dávno pravil Dikobraz.


CategoriesNezařazené