Investice – vzduchotechnika se dnes pohybuje na přijatelné cenové hladině, nebylo tomu však vždy, ještě před deseti lety byly tyto výrobky zhruba o třetinu dražší. Musíte však počítat s investicí zhruba kolem třiceti tisíc korun. Zároveň je třeba započítat částku do údržby a procesu čištění, která se pohybuje v řádu stokorun. Samotný provoz pak vychází na dvacet až třicet korun na den. I když je toto zařízení v činnosti jen několik dní v roce, musíte zvážit především zdravotní hledisko.
Zdravotní hledisko – lidský organismus snese relativně velkou zátěž, zvláště v mladém věku, ale není to robotický stroj, co by vydržel vše. Potřebuje určitý čas a vhodné prostředí k regeneraci a základním předpokladem k tomuto procesu je i teplota ovzduší v obytných místnostech. Ta by měla být stabilní v optimálním teplotním rozmezí 21 až 24 stupňů Celsia, a jestliže dlouhodobě překračuje 28 stupňů, působí jako stresový faktor. Naše tělo musí využít vnitřních zdrojů a ochlazovat se vylučováním potu. Ten obsahuje i minerální látky, a jestliže jich naše strava nemá k dispozici dostatečné množství, organismus se regeneruje pouze zčásti, rychleji stárneme a jsme náchylní k onemocnění.
Přenosná klimatizace – nouzové řešení
Přenosná nebo pevná klimatizace do bytu? Určité řešení představuje i přenosné zařízení, jeho výhodou je pochopitelně nižší pořizovací cena. Ta je však vykoupena některými nedostatky. V první řadě jde o výrobek velmi hlučný, ucpávky do uší jsou naprostou nutností, abyste mohli večer vůbec usnout. Dále je nutné odvádět horký vzduch ohebnou hadicí, to se řeší buď provizorním vývodem z okna, nebo otvorem ve zdi, případně do místa centrálního vysávání. Hadice je ale velmi teplá a zpětně ohřívá vzduch v místnosti. Je to tedy skutečně jen nouzový způsob, jak se ochladit, ideální je prostor vychladit před ulehnutím ke spánku a spoléhat na to, že se v průběhu noci vzduch příliš neohřeje.