Obklopte se zelení


Rostliny jsou zaručeným receptem, jak rychle zaplnit a zútulnit svůj byt. Navíc jejich přítomnost prospívá i mentálnímu zdraví. Stačí vám k tomu pár korun, hlína, květináč a občasná zálivka s hnojivem.

Nejméně náročnými jsou sukulenty a kaktusy – navíc jsou nyní v kurzu a existuje spoustu videí, jak je do interiéru nastylovat. Pro náročnější jsou zde i kytky, které napomáhají s čištěním vzduchu. Mezi nejčastější patří břečťan a tchýnin jazyk nebo také zelenec.
květina u džbánu

Máte-li malý byt

Pokud nemáte místo navíc na poličkách nebo speciálních květinových stolcích, máte několik možností:

·         Postavte je na parapet

Nejlépe se bude většině rostlin dařit na parapetu, kde svítí sluníčko většinu dne – jedná se o stranu jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní. Při otvírání oken dokořán se s nimi může hůře manipulovat

·         Pusťte se do rukodělného projektu a vyrobte si závěsný systém

Pár provázků a uzlíků a květináč si můžete zavěsit na garnyž, nebo ze skoby ve zdi a ve stropě.
parapet se sukulenty

·         Zakomponujte malé květináče tam, kde je místo

Často opomíjené místo je horní polička v kuchyni, kam běžně nedosáhneme. Z ní se může plazit například potos nebo již zmíněný břečťan. Dále můžete menšími květináči zaplnit knihovny, poličky nebo svůj pracovní stůl.

Pro milovníky aromatického vaření

Vybudujte si svou bylinkovou zahrádku i v bytě! Ač mnohými nedoporučováno, pěstování bylin ze semínek není tak složité, jak se může zdát. Pro úspěšné pěstování však vyžadují větší péči, než je tomu u pokojovek. Některé z bylin mají delší dobu klíčivosti, ale za cenu jedné namnožené rostlinky si můžete vypěstovat rostlin pět.

Mnoho kytek jde též jednoduše množit. Pokud máte přátele nebo rodinu, kteří by vám byli ochotni nějaký ten lísteček nebo ústřižek darovat, nemusíte vše kupovat! S fialkami však buďte opatrní, kořeny zapouští opravu dlouho – jednou mi to trvalo snad půl roku. I bylinky je možné řízkovat, nejlépe v období mezi červnem a druhou půlkou srpna.


CategoriesNezařazené