Jak zabavit dítě během cesty na dovolenou?

Pár let zpátky, když jste balili na svou dovolenou, jste řešili jen to, jaké plavky, šaty a knihu si sebou vezmete. Bylo Vám vlastně úplně jedno, zda jedete autem či letíte letadlem, zda cestujete v noci nebo přes den. To vše se změnilo s narozením Vašeho potomka. Teď, když se připravujete na dovolenou, musíte vše plánovat několik měsíců dopředu a v den samotného odjezdu je to hotový chaos a pozdvižení.

hračky na pláži

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda vyrazíte na dovolenou po České republice nebo do zahraničí. Nezáleží na tom, zda se jedná o zimní či letní dovolenou.

V zimě vyrazíte pravděpodobně na hory, tady volíte mezi Českou republikou nebo například Rakouskem, Itálií, možná ještě Francií. Všechny tyto dovolené objedete pravděpodobně autem, protože sebou budete mít hodně věcí a vybavení, které by se do letadla nevešly. Tady už ale může nastat problém s místem v autě, protože věci na lyžování, sáňkování, bobování a zimní oblečení a obuv zaberou hodně místa, v kombinaci s dětskou autosedačkou, věcmi pro dítě a samotným dítětem může dojít ke zjištění, že se do auta vlastně ani nevejdete. Proto si vše vyzkoušejte dopředu, abyste měli jistotu, že se do auta naskládáte.

U letní dovolené máme trochu více možností než u té zimní. První se musíme opět rozhodnout, zda vyrazíme na dovolenou po České republice nebo zda se odhodláme s naším potomkem do zahraničí. Po ČR se budeme pravděpodobně přepravovat autem. Pokud se rozhodneme pro zahraničí, máme pravděpodobně jen 2 možnosti: jízdu autem do bližších lokalit a letadlo do těch vzdálenějších lokalit. S dítětem můžeme pravděpodobně ihned vyloučit zahraniční dovolenou vlakem nebo autobusem. S věcmi a dítětem je takováto dovolená neuskutečnitelná.
dvě žabky

Nezáleží na tom, kam jedeme, ale pokud nás čeká delší vzdálenost, musíme myslet už na zábavu během cesty. Nad 2 hodiny je to pro každé dítě náročná cesta. Některým dětem se může dělat špatně, i s touto možností musíte počítat a podle toho se zařídit a vybavit. Pokud pojedete autem, počítejte s častějšími zastávkami. Pokud poletíte letadlem, bude velmi náročné dítě udržet na jednom místě a pak s ním zvládnout například přestupy na další lety.

Co nám pomůže během cesty na dovolenou zabavit dítě?

 

·         jídlo (asi nejúčinnější je jídlo, ovoce, pečivo, nějaké zdravější mlsání, dítě určitě na nějakou dobu zabaví)

·         hudba, knihy, povídání, úkoly, otázky (dítě potřebuje vědět, že je v centru Vaší pozornosti, pokud s ním budete mluvit, bude se cítit dobře a v klidu)

·         hračky, hlavolamy, panenky, postavičky, plyšáky (dětem se bude cestovat lépe, pokud na tu cestu nebudou samotné)

·         oblíbená pohádka v tabletu (i toto je varianta, lepší zabavené a klidné dítě, než nervózní dítě a rodič a naprosto zkažená cesta na dovolenou)