Bez instalatérů není civilizace

Pokud přijde na přetřes otázka civilizovanosti lidského života, obvykle si pod tímto představujeme velká a dobrý zvuk mající témata. Za civilizovanou máme tu společnost, která je vysoce vzdělaná, která navštěvuje divadla a jiné kulturní svatostánky, která vytváří něco vysoce sofistikovaného a podobně. Znáte to.

Ale když se na toto téma bavíme, obvykle dočista zapomeneme na něco, co sice nevypadá na první pohled tak vznešeně, ale je to pro civilizovanost lidské společnosti rovněž hodně důležité, ba vlastně naprosto nezbytné.

figurka instalatéra

Aby byla nějaká společnost civilizovaná, potřebuje totiž i instalatéry.

Že vám to připadá jako scestný názor? Že se vám nezdá, že by právě takoví řemeslníci byli nepostradatelným předpokladem pro vyspělost nějaké té lidské společnosti? Jestli pochybujete, zkuste se zamyslet nad tím, co nám zrovna instalatéři nabízejí, co jenom díky nim máme. A pak si představte, jak by vypadala společnost, která by to kvůli absenci instalatérů postrádala. A rázem vám dojde, jak jsou i tito zdánlivě obyčejní řemeslníci důležití.

figurka instalatéra

Jak by to u nás vypadalo, kdybychom je neměli? Nebyl by tu vodovod, nebyla by tu kanalizace, nebyly by tu rozvody plynu. A neměli bychom tedy nic, co s tím souvisí. Zatímco nám dnes nabízí instalatér nonstop své spolehlivé služby, díky nimž žijeme civilizovaně, jak by to vypadalo, kdyby tu nic z toho nebylo? Kde a jak bychom se myli, kde a jak bychom prali, kam bychom chodili na WC…? A to vše je přece nezbytné k civilizovanému životu. Nemít to, ocitli bychom se na daleko nižším vývojovém stupni. A co by nám byla platná naše vzdělanost, k čemu by byly kulturní instituce, kdybychom se třeba myli jenom od jara do podzimu u potoka a na záchod chodili do nejbližší houštiny?

Civilizovaná společnost prostě nemůže být bez instalatérů. I když je tak často ignorujeme, pokud je zrovna nepotřebujeme.