Asi všichni se shodneme na tom, že chceme mít doma příjemnou teplotu. Avšak zatímco v zimě se nám o ni poměrně spolehlivě stará topení, v létě je situace jiná. Během horkých letních dní může teplota vyšplhat i ke čtyřiceti stupňům Celsia, a tehdy není před vedrem úniku ani v uzavřeném domě. Řešením se pak pro mnoho lidí stává domácí klimatizace, jako je například klimatizace Česká Lípa. Nelze však popřít, že toto je poměrně kontroverzní téma, neboť tato má své zastánce i odpůrce. A obě strany dávají poměrně pádné argumenty. Pojďme se tedy podívat na ty nejzávažnější.
Tím prvním pro je samozřejmě teplotní komfort. Zde je však potřeba říci, že tu jde o více než jen o pohodlí. Osoby se slabým srdcem nebo nemocní lidé snáší vedra mnohem hůře, a mnohdy pro ně mohou být i smrtelná. Klimatizace jim tak v podstatě může bez nadsázky zachránit život. Odpůrci však argumentují tím, že klimatizace patří k větším znečišťovatelům životního prostředí. Trošku ironicky tak v rámci boje proti následkům globálního oteplování jej tak vlastně zhoršujeme. Jistě, lze namítnout, že jedna klimatizace toho tolik nezmění. Ovšem rok od roku ji vlastní více a více lidí, a například v USA ji v některých regionech, zvláště na jihu, vlastní valná většina domácností.
Na druhou stranu je pravda, že globální změny klimatu zde jsou, a s tím i spojené stále vyšší letní teploty. A ačkoliv člověk je druh původem z tropických a subtropických oblastí, konkrétně z afrických savan, zrovna naši předkové žili v mírném klimatu již tak dlouho, že se mu z větší části přizpůsobili a částečně ztratili schopnost zvládat skutečně vysoké teploty. A dní, kdy takovéto teploty jsou, je čím dál víc. V neposlední řadě je zde pak otázka ceny. Klimatizace je energeticky velmi náročné zařízení, takže můžeme očekávat odpovídající nárůst účtu za elektřinu. Musíme tedy zvážit, zda si něco takového můžeme vůbec dovolit, a teprve pak se pro ni případně rozhodnout.